top of page
Background01.jpg

DOMIVKA

ЩО ЦЕ?

СИТУАЦІЯ

24-го лютого 2022 року на Україну напала Російська Федерація. На 50-й день повномасштабної війни тисячі людей втратили житло, або не можуть до нього повернутись. В Україні виникає потреба у близькій перспективі швидко будувати нове масове житло. 

Все більше архітекторів і будівельних компаній публікують свої пропозиції і бачення. Проте, здебільшого все стосується швидкозбірного модульного короткострокового житла. Міністерство розвитку громад і територій піднімає питання виділення земель і коштів під будівництво капітальних житлових будинків для розселення людей, які вимушено покинули або втратили свої домівки.

Хмельницька міська рада одна з перших звернулася із пропозицією виділити ділянку на заході міста, між мікрорайоном Гречани і селища Олешин, і в короткі терміни спорудити житло .

City_Map01.jpg

Варто зауважити, що "масове" і "соціальне" житло, не означає однотипне або неякісне. Люди, які його потребують, не перестають бути цивілізованими людьми, які заслуговують на базовий рівень комфорту. Більше того, досвід масовго житла на теренах пострадянських держав і країн радянського блоку вчить нас, що тимчасове житло буде функціонувати десятиліттями, і в ньому будуть зростати наші діти, наше майбутнє. Тому будівництво такого житла - це не просто швидке і дешеве збільшення житлового фонду - це також і шанс будувати НОВУ Україну. 

 

Ми, архітектори з RDAG, вирішили допомогти своєму місту і в цілому Україні тим, що ми вміємо і на чому розуміємось - розробити концепт забудови даної ділянки з виділенням специфічних принципів облаштування соціального житла.

 

Дані матеріали покликані допомогти місцевим громадам закласти основи розбудуви нашої країни на високому рівні!

 

З нами Бог! Слава Україні!

Logo 2018-3.png
ДОСВІД
Examples.jpg

СВІТОВИЙ ДОСВІД

Чому соціальне житло дешевше:

Масове житло повинне бути дешевше за комерційне, але чи всі способи здешевлення правильні? 

  • дешеві будівельні матеріали (ТАК! Потрібно використовувати матеріали місцевого виробництва);

  • найдешевші матеріали оздоблення (НІ! Оздоблення повинно прослужити прийнятний термін, а не щоб через рік споруда почала “облазити” і перетворювати образ кварталу у гетто); 

  • прості типові конструкції (ТАК! Потрібно уникати складних і дороговартісних рішень (консолі, тупі і гострі кути, похилі площини));

  • відсутність благоустрою території (НІ! Середовище навколо будівель стоїть на одному щаблі з оселями, середовище формує свідомість мешканців, дітей і часто визначає їх шлях у майбутньому, не можна нехтувати якістю оточення);

  • використання типових проектів (ТАК і НІ! Однозначно необхідно використовувати типові рішення, але не ті, якими користувалися 30-20-10 і навіть 5 років назад, необхідні нові рішення, відповідно до сучасних потреб і вимог)

  • ущільнення житлових одиниць (НІ! Не можна рухатись у напрямку гуртожитків і “комуналок”, для тривалого проживання кожна сім’я і окрема особа заслуговують на власний простір, краще своя малесенька кухня з електроплитою на 2 конфорки, ніж спільна кухня і дві газові плити на 20 сімей, краще тісненька спальня з ліжком, ніж велика кімната з розкладним диваном).

  • максимальна щільність забудови (ТАК і НІ! З досвіду Європи і СРСР середини ХХ-го століття випливає, що висотне житло не вважається правильним шляхом розвитку через невідповідність до людського масштабу. А от досвід останніх десятиліть Західної Європи говорить про те, що малоповерхове житло варто будувати щільніше).

  • висотність (НІ! будинки висотою 2-3 поверхи значно швидше і дешевше будуються, ніж 9 поверхів, крім того низька поверховість формує більш сприятливе для розвитку середовище)

 

В результаті помилкових пріоритетів – отримуємо неякісне житлове середовище із сумнівним майбутнім.

На наше переконання, масове, соціальне чи доступне житло повинно відповідати визначеним критеріям якості житлового середовища, тим мінімальним вимогам, при яких життя в цьому середовищі буде гідним і матиме майбутнє (все таки це капітальне будівництво на десятки років).

А окрім вищенаведених проєктних способів здешевлення є також і інші можливості досягти додаткового зниження вартості будівництва, наприклад:

 

  • дешева земля (можливо надана містом, селом, громадою або надана дешевше на певних умовах, а у випадку будівництва комунального житла - земля у власності міста);

  • пільги від місцевої чи державної влади (співфінансування, дотації, зниження податків, пайові внески, підведення інженерних мереж коштом бюджетів громад тощо);

  • сприяння в процесі затвердження документації, спрощення процедур видачі дозвільних документів та інші

ДОСВІД.jpg

ДОСВІД СРСР

Уже більш як півстоліття ми живемо у так званих “Хрущовках”, “Панельках”, “Малосімейках”, і ще як мінімум півстоліття у майбутньому вони служитимуть нам домівками. Це один із найвідоміших прикладів повоєнної житлової політики Радянського союзу. Можна коротко вивести такі недоліки:

  • однотипні будівлі (у всьому СРСР);

  • однотипне розпланування цілих районів, де в розрахунок приймали здебільшого лише умови рельєфу;

  • відсутність диференціації просторів (приватне / напів приватне / напів публічне / публічне);

  • функціональна одноманітність, відсутність закладів обслуговування, щоденна міграція до місць роботи і назад;

  • занадто великі міжбудинкові простори (так звані "двори"), які належать всім і одночасно нікому, що призводить до їх занедбаності;

  • відсутній благоустрій територій, і з часом майже нічого не вирішилось.

  • не закладено підвищення рівня автомобілізації, а відповідно виконані лише проїзди без місць для паркування;

  • планування квартир, яке не дає можливості якісного об'єднання у більші квартири;

  • відсутність самоуправління і відповідальності мешканців за свої двори, помешкання призвели до повної анархії у поводженні із фасадами і прибудинкової території.

Через колосальну однотипність забудови у мешканців відсутнє відчуття приналежності, гордості чи відповідальності за свої будинки і простори біля них. А з цього слідують усі подальші негативні наслідки, в яких ми живемо до сьогодні.

КОНЦЕПТ
Аксон_edited.jpg

КОНЦЕПЦІЯ ЗАБУДОВИ

Обрана територія знаходиться поруч із частиною міста, в якій зосереджені виробничі споруди і підприємства. 

Ділянка вільна. З Півдня межує із зеленою прибережною зоною вздовж річки пд Буг, а з Півночі - із садибною забудовою.

 

Керуємося принципами сучасного якісного житлового середовища і тому закладаємо такі основні принципи в плануванні району:

Schemes16.jpg
Schemes14.jpg
Schemes13.jpg
Schemes13.jpg
Schemes13.jpg
Schemes1.jpg
Schemes15.jpg
Schemes12.jpg

ГЕНЕРАЛЬНИЙ ПЛАН

Генплан1.jpg

ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ: 

 

Площа ділянки - 11.96 га

Площа ділянки придатної під забудову - 11,16 га

Площа забудови - 26 438 м кв

Площа забудови житловими будинками - 25 533 м кв.

Кількість паркомісць - 713

Дитячий садок - 85 дітей

 

 

Кількість квартир - 1152 квартири

в тому числі у секційному - 1032 квартири

в блокованому - 120 квартир

Кількість мешканців - 3 000 мешканців

Площа квартир - 49 790 м кв.

Площа громадських приміщень - 2 360 м кв.

PUBLIC - SEMI PUBLIC - SEMI PRIVAT - PRIVAT

Простори повинні бути диференційовані. Адже в масовому житлі радянського часу цей аспект було опущено і зараз ми відчуваємо недоліки цього. Обов’язково потрібно виділяти такі простори:

  • громадські простори - сквери, парки, вулиці, алеї, спортивні майданчики, дитячі майданчики - відкриті для всіх простори;

  • напівгромадські - парковки між будинками, підходи до головних входів - простори, які може відвідати будь-хто, але з помірним відчуттям комфорту і дозволеності;

  • напів приватні - житлові двори - простори виключно для мешканців будинку і їхніх гостей;

  • приватні - приквартирні дворики - простори виключно для їх власників.

Це дуже важливий принцип, якого в Україні, на жаль, здебільшого уникають і до сьогодні. Варто починати міняти цю тенденцію.

03 clients

Альбом5.jpg

ПЛАНУВАННЯ

У будинку повинно бути два входи - один зі сторони вулиці, інший - зі сторони подвір'я. Наскрізний прохід є невід'ємною частиною диференціації просторів. Без цього, по суті, немає сенсу у концепції "двір без машин", тому що немає зв'язку між квартирами і подвір'ям.

В результаті утворення наскрізного проходу план першого поверху відрізняється від типового поверху. Тут більше квартир на дві спальні. Це має сенс також і тому, що помешкання першого поерху мають приквартирні дворики і логічно, що ці квартири просторіші (50-56 кв.м).

Типовий поверх складається із дуже компактних квартир на одну спальню (33-35 кв.м) і на дві спальні (50 кв.м). 

Концепція "кількості спалень, а не кімнат" все частіше з'являється у комерційних житлових об'єктах. Це означає важливість не кількості кімнат, а кількості спалень, адже саме це визначає рівень комфорту житла. Краще мати укрупену кухню з диваном і телевізором (денна зона) і маленьку спальню (відпочинок), аніж тісну кухню і багатофункціональну "загальну кімнату" - в якій стоїть диван, який треба щовечора розкладати на ніч і щоранку складати назад.

В даній концепції розглянуто варіант влаштування опалення від локальних квартальних котелень з поквартирним обліком, а також застосування електроплит у кухнях. Це дозволяє при актуальній нормативній документації виконати норми для настільки компактних квартир. Попри примарну перевагу індивідуального поквартирного опалення потрібно розуміти, що сотні тисяч котлів у сотнях тисяч помешкань становлять велику небезпеку, тому держава повинна змінювати свої пріоритети.

Підвальні приміщення необхідно облаштувати як повноцінне сховище від артилерійських та авіаударів, а також радіаційної безпеки - з туалетами, двома роззосередженими виходами, тамбур-шлюзами і вентиляційною камерою.

План 1-го поверху

План 2-го поверху

Планування 1-го поверху
Планування 2-го поверху

План 3-го поверху

Планування 3-го поверху

План підземного поверху

0 План підвалу.jpg

МАЙБУТНЄ

Досвід показує, що маленькі квартири з часом потребують розширення. І це можливо за рахунок об'єднання кількох квартир у одне просторіше помешкання. На планах нижче наведено зразок реалізації принципів гнучкості.

Також гнучкість стосується і можливості перетворення квартир перших поверхів у заклади громадського призначення. Для цього рівень першого поверху зі сторони вулиці повинен бути якомога ближчим до рівня тротуару, щоб уникати появу у майбутньому жахливо великих сходів і ґанків.

До перепланування

Планування 2-го поверху

Після перепланування

2 План 2-го перепланування.jpg

КОНСТРУКЦІЇ

Дана концепція розроблена для Подільського регіону, в якому чудово розвинене будівництво зі збірних елементів. Для цього в регіоні функціонує багато цегляних заводів і заводів залізобетонних виробів. Переважна більшість потужностей місцевих будівельних компаній сконцентрована саме на цьому типі будівництва.  З 2015-го по 2018-й рік Хмельницький входив у топ 5 міст в Україні за кількістю збудованого житла. В місті Хмельницький в 2016 році в експлуатацію було введено 495 тис. м кв. житла, і 80-90% будинків були споруджені саме за такою конструктивною схемою.

Будівництво майже не залежить від пори року і погодних умов, а також це гарантує унікальну швидкість зведення таких будинків (конструктор).

Вийняток складає перекриття підвального поверху - вони повинно виконуватись із монолітного залізобетону, щоб виконувати необхідні нормативні вимоги до стійкості.

Конструктивна схема

01_Scheme01.jpg

Принциповий вузол 1

01_VUZOL1.jpg

Принциповий вузол 2

01_VUZOL2.jpg

РЕЗУЛЬТАТ

Для багатьох результативність у питанні будівництва масового житла - це однозначно масовість, швидкість, дешевизна. Так і є.

 

Але невід'ємною складовою будь-якого житла (в тому числі і масового) повинен бути принцип забезпечення гідного проживання мешканців і повноцінного розвитку майбутніх поколінь, які зростають у цих помешканнях. Домівках. 

201.jpg
211.jpg
КОНТАКТ

ПІСЛЯСЛОВО

DOMIVKA - концепт, розроблений за власною ініціативою і власним коштом команди RDAG, для того, щоб будь-яка громада України мала дорожню карту по принципово важливих просторово-планувальних рішеннях для проектування і будівництва капітального масового (соціального, доступного) житла.

Цей концепт не є панацеєю і не є універсальним рішенням. Як і будь-який концепт він має недоліки, але його мета не розробити ідеальне рішення, а озвучити і пояснити базові принципи формування даного типу помешкання.

Ми всі є свідками формування новітньої історії України. Ми хочемо і вболіваємо за якісно правильний розвиток нашої держави, частиною якої є і кожен з нас.

З приводу безоплатного отримання матеріалів проєкту пишіть нам на пошту: rd.archigroup@gmail.com

Команда RDAG

Olenka.jpg
Dima5.jpg
NastyaS.jpg
NastyaK.jpg
Marina.jpg
Sasha.jpg

UA

bottom of page